پیکر هاسکر ذرت

دستگاههای پیکرهاسکر از دستگاههای بسیار مهم در حوزه مکانیزاسیون به شمار میروند که با تولید آنها گامی بلند در تولید بذر با قوه نامیه بالا و مکانیزه کردن کشاورزی کشور برداشته می­ شود. همچنین با کم کردن آسیب بوسیله  برداشت با این ماشین آلات علاوه بر جلوگیری از بوجود آمدن ضایعات بذر ذرت به میزان ۲۵%، با حذف نیروی انسانی در فرآیند برداشت از هزینه های اضافی جلوگیری می­شود.

شرکت دزفول ساخت تولید پس از سال­های زیاد احساس نیازتولید کنندگان ذرت بذریکشور نسبت به استفاده از این دستگاه و اجرایی شدن قانون منع برداشت ذرت بذری در سالهای اخیر با کمباین غلات در سال ۹۲ موفق به تولید اولین نمونه بومی این دستگاه گردید که با کارکرد در مناطق کشور در سالهای بعد توانست  خود را در میان تولید کنندگان محدود آن در سطح بین المللی مطرح کند. با عرضه این محصول به شرکتهای مطرح در تولید کنندگان بذر کشور برتری این دستگاه نسبت به نمونه­های خارجی آن اثبات گردید که در ادامه به مزایای این دستگاه نسبت به نمونه خارجی آن اشاره می­شود.

امید آن است که با حمایت مسئولان نسبت به تولید این دستگاه و دستگاه­های مشابه موردنیاز کشور شاهد پیشرفت روز افزون در این عرصه باشیم.

اجزای کلی پیکر هاسکر:

اجزای کلی دستگاه های پیکرهاسکر: از ابتدا شامل دو قسمت متشکل از پیکر یا جمع کننده ذرت و هاسکر یا جدا کننده پوست ذرت بوده است.

طراحی و ساخت پیکرهاسکرها به منظور برداشت بلال، نوع های خاصی از ذرت از جمله ذرت بذری و پاپ کورن می باشد اما در برخی کشورها ذرت شیرین و دانه ای نیز با این دستگاه برداشت می شود ولی عمده کاربرد در مواردی است که باید به دانه ذرت آسیبی نرسد و ذرت بصورت بلال درو شود. پیکرهاسکرها به دو نوع کششی(بدون موتور محرک) و خود کششی یا خودرو (دارای موتور محرک) تقسیم می شوند. برای برداشت در سطح وسیع و یکپارچه نمونه خودرو به دلیل سرعت برداشت بالاتر باعث می شود مدیریت برداشت بهتر انجام شود. نمونه کششی برای سطح کشت های پایین و یا مزارع غیر متمرکز عملکرد بهتری دارد. بعد مسافت برای مزارع غیر متمرکز زمان برداشت را تحت تاثیر زیادی قرار میدهد و بهتر آن است که از چند پیکرهاسکر استفاده شود که برداشت بصورت موازی در نقاط مختلف انجام گیرد.

پیکرهاسکرها دارای حالتهای بارگیری مختلفی می باشند که به دو نوع کلی:

۱-دارای مخزن

۲- بدون مخزن (شکل(۱))

تقسیم می­شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی می­باشد.

نوع بدون مخزن دارای مزایا و معایب ازجمله:

 1. وزن کمتر دستگاه
 2. پیچیدگی کمتر دستگاه و درنتیجه تعمیرنگهداری کمتر و ساده تر
 3. مصرف سوخت کمتر
 4. راندمان کاری کمتر نسبت به نمونه های مخزن دار

 

 

 

 

 

 

شکل(۱)

مزایا و معایب نمونه دارای مخزن:

 1. یکپارچگی بیشتر دستگاه
 2. راندمان بیشتر
 3. تعمیر و نگهداری بیشتر به دلیل پیچیده تر شدن دستگاه
 4. وزن زیاد و تقسیم سهم وزنی بیشتر برای هر چرخ و در نتیجه کوبش بیشتر زمین

 

 

البته طراحی­های جدیدی در مورد تریلی های یدک شونده به دستگاه های مختلف صورت گرفته که خصوصیات مخزن دار را نیز به همراه دارد.

 

پیکر هاسکر های تولید شده در شرکت دزفول ساخت تولید (DST)

این پیکرهاسکرها از نوع کششی و دو نمونه مخزن دار و بدون مخزن می باشند. پیکر دستگاه دوردیفه و دارای نمونه های مختلف هاسکر می­باشد که به انتخاب و شرایط کارکرد بستگی دارد. مکانیزم­های حرکتی نیز از دو نوع هیدرولیک و مکانیک تغذیه می‌شوند که هر کدام در ادامه تفسیر میشود.

پیکرهاسکرهای با مکانیزم مکانیکی دارای پسوند M و نمونه مکامیزم هیدرولیک با پسوند H معرفی میگیرند.

پیکرهاسکرهای سری M  دارای مکانیزم های مکانیکی می­باشند که کلیه قسمتهای دستگاه با استفاده از گیربکس های مختلف محورهای متعددی را تغذیه می­کند. تعمیر و نگهداری ساده و سرعت عمل مناسب دستگاه از مزایای این نمونه محسوب می­شود. بدلیل سبکی وزن وتعادل کامل دستگاه از نظر قرار گیری مرکز ثقل تراکتور سبک نیز توانایی جابجایی آن را دارد. سرعت برداشت این دستگاه با هاسکر ۱۲ رولیک حداقل ۷۰۰۰ متر مربع در هر ساعت می باشد.

نمونه هیدرولیک با پسوند H معرفی می­گردد و دارای راندمان برداشت بالاتر از ۸۰۰۰ متر مربع در هرساعت می باشد. لازم به ذکر است که طبق بررسی انجام شده استفاده از تراکتورهای مختلف میانگین برداشت را تحت تاثیر زیادی قرار می­دهد و آمار و ارقام مذکور را تاحد قابل توجهی تغییر می­دهد.

 

ساختمان اصلی پیکرهاسکر

پیکرهاسکر شامل چهار قسمت اصلی

 1. پیکر
 2. هاسکر
 3. الواتور یا انتقال دهنده ها
 4. مخزن

پیکـــر(Picker)

از نظر عملکرد و شکل ظاهری شبیه به هد کمباین ذرت میباشد اما از نظر حساسیت کارکرد دارای اختلافاتی با آن است.

 

 

نمایی از رولیک های کمباین

 

۱- زنجیرهای مورد استفاده در پیکر دارای شاخک هایی پهن تر از هد کمباین های ذرت دانه ای می باشد که باعث می شود ساقه ذرت حتی الامکان بصورت عمودی وارد هد شود. این امر باعث می شود رولیک های ساقه کش(۱) بهتر بتواند ذرت را از ساقه جدا کند (شکل۴).

 

 

 

 

 

 

شکل(۴)

 1. تعداد زنجیرهای پیکر برای هر خط برداشت ۳ عدد می باشد که باعث می شود قدرت مانورکاری در رطوبت های مختلف بیشتر گردد.
 2. رولیک های ساقه کش : این رولیک ها از لحاظ طول و مارپیچ اختلاف زیادی با رولیک های کمباین دارند. در رولیک های کمباین شکل(۵) عملکرد به صورتی است که ساقه ذرت در کمترین زمان ممکن ازبلال جدا گردد و بخاطر حساسیت کمتر آسیب دیدگی مجموعه دارای کارکرد خشنتری می باشد اما رولیک های پیکرهاسکر شکل(۶) به گونه ای طراحی گردیده که طول رولیک آنقدر زیاد باشد تا عمل جدایش بدون آسیب از ساقه صورت پذیرد. در مواردی که رطوبت نزدیک ۳۰% باشد موجب می­گردد تا مقدار قابل توجهی از پوست بلال نیز هاسک گردد و کیفیت هاسک پیکرهاسکر را تقویت می کند.

 

 

 

 

 

شکل(۶)                                                    شکل(۵)

۴.کلاچ :گیربکس های پیکر به گونه ای طراح شده اند که در صورت بالا رفتن فشار مجموعه از نظر تراکم ورودی به مجموعه و یا قرار نگرفتن به هر علت زنجیر ها و یا کشیدن ساقه قبل از آسیب رساندن به محصول و یا مجموعه دستگاه دوران محور ها قطع گردد. این پدیده باعث مزیت بالا رفتن ایمنی اپراتور نیز گردیده است (شکل۷ ).

 

 

 

 

هاسکر Husker:

هاسکرهای تولیدی شرکت دزفول ساخت تولید (شکل۸) از لحاظ مکانیزم کلی کارکرد شبیه هاسکر های تولید شده در کشورهای دیگر می باشد با این تفاوت که اختلاف درصد عمل هاسک(پوست گیری) در هاسکر های این شرکت بیشتر است و برخلاف هاسکر های دیگر قادر به کارکرد در رطوبت های پایین به دلیل داشتن سیستم دانه کش می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل(۸)

بهترین زمان برداشت یا هاسک کردن بلال ذرت زمانی است که رطوبت آن ۳۰-۲۵ درصد باشد، در این زمان مقاومت متلاشی شدن پوست ذرت زیاد است و موقع هاسک کردن پاره نمیشود، همچنین جداشدن دانه ذرت از بلال در این رطوبت کمتر اتفاق می افتد ولی این پدیده حالت ایده آل برای برداشت است و همیشه ما شاهد این پدیده نیستیم. مثلاً در مناطقی که بارندگی زمان برداشت را تحت تأثیر قرار می دهد کارکرد دستگاه را از حالت استاندارد دور میکند. در کشور ایران که در مناطق مختلف ما شاهد اقلیم های مختلف آب و هوایی هستیم و باید دستگاهی مورد استفاده گردد که شرایط کارکرد در  اقلیمی هر منطقه را داشته باشد.

هاسکرهایی طراحی و ساخته شده این شرکت متناسب با شرایط آب و هوایی گوناگونی است و قادر به کارکرد در رطوبت های پایین تر از ۲۰% نیز می باشد. نام دارند مجهز به سیستم دانه کش می باشد سیستم دانه کش به این صورت  HXH/M(شکل۸) این هاسکر ها که به عمل می­کند که هنگام هاسک بلال ذرت پوست و یا دانه ای که شاید از آن جدا می­گردد به طبقه پایین رولیک‌ها هدایت می­گردد. در این طبقه هاسکر حفره هایی وجود دارد که دانه ذرت را به پایین ترین سطح هاسکر هدایت می­کنند و از رفتن پوست ذرت و یا ساقه جلوگیری می نماید.

 

 

شکل(۹)

 

 

 

یک مجموعه الواتور دور این مجموعه در حال گردش می باشد که پوست ذرت را به بیرون هاسکر هدایت میکند و در سطح پایین تر و مسیر برگشت الواتور هنگام چرخش دانه را به سمت خروجی هاسکر و مخزن جمع‌آوری منتقل می‌کند. به این ترتیب هنگام هاسک بلال ذرت به هیچ عنوان دانه ذرت هنگام هاسک کردن به زمین نمی­ریزد.

مجموعه رولیک های هاسک کننده هاسکر(شکل۹) دارای دو نوع فلزی و لاستیکی بوده که به صورت زوجی و مجموعه های چهارتایی از یک محرک انتقال دوران خود را دریافت  می­کنند. دو رولیک فلز به صورت جفت و فاصله محوری ثابت به یکدیگر قرار دارند و کنار هریک از آن ها یک رولیک لاستیکی با یاتاقان مجزا و فاصله محوری متغییر قرار می­گیرد (شکل۹).

 

شکل(۱۰)

 

یاتاقان متحرک لاستیکی به این دلیل فاصله محوری متغییری دارد که در صورت سایش لاستیک بافشار، تنظیم فاصله به صورت خودکار بوسیله فنر فشاری از پایین رفتن و دانه دانه شدن ذرت جلوگیری می کند.

.

الواتور:

الواتورها در پیکرهاسکر به دلیل حساسیت بالای آسیب دیدگی دانه ذرت و جلوگیری از ریزش دانه باید به گونه خاصی طراحی و ساخته شوند. هیچیک از پاروهای الواتورها دارای لبه­های تیز و برنده نمی باشد.

همه قسمت های الواتر فاقد روزنه می باشد. لاستیک فشرده برای آسیب نرساندن به دانه مورد استفاده قرار گرفته است.

مخزن ها به دو نوع از نظر نحوه بارگیری تقسیم می­شوند:

 1. مخزن های کمپرس شونده.
 2. مخزن های الواتور دار

مخزن­های کمپرس شونده ذرت در آن روی هم انباشته می­شود و هنگام تخلیه شدن به یکباره به وسیله جک تخلیه می­شود که از نظر آسیب رساندن به ذرت صدمه کمتری به آن وارد می‌کند.

مخزن­های الواتور دار ذرت را درخود انباشته می­کنند و هنگام تخلیه کردن به کمک الواتور آن را تخلیه می­کنند.آسیب دیدگی ذرت بیشتر و راندمان کارکرد پایین تری به دستگاه می‌بخشد.

کلیدواژه خود را وارد کنید